Jak i dlaczego powstała econopedia.pl?

 

Autor bloga - zdjęcie

Cześć!  

Mam na imię Michał i od wielu lat pracuję na wyższej uczelni, a także poza nią – w consultingu. Zdobyte doświadczenie zawodowe pomogło mi zrozumieć, czego ludzie oczekują od edukacji, a także dowiedzieć się, w jaki sposób powinno się przekazywać wiedzę.

Niezależnie od tego, czy studiujesz, czy też w inny sposób zdobywasz wiedzę, pewnie nie raz zauważyłeś/aś, że wykłady, artykuły, lub podręczniki akademickie, w dużej części nie są w ogóle skierowane do osób chcących czegokolwiek się nauczyć.

Często z przekąsem mówi się, że istnieją dwa typy podręczników, wykładowców, lub trenerów. Opisuje się ich następującymi frazami: „patrzcie jakie to jest łatwe”, albo „patrzcie jaki jestem mądry”. Niestety, drugi typ wykładowcy, lub podręcznika, jest znacznie częściej spotykany, co zdecydowanie utrudnia proces uczenia się, a niektóre osoby może nawet skutecznie zniechęcić do nauki.

Pewnego dnia zdecydowałem, że stworzę przystępny, nieformalny materiał edukacyjny dla moich studentów. Taki, który byłby (możliwie) lekką i przystępną lekturą pozwalającą na samodzielną naukę nawet skomplikowanych zagadnień. Uświadomiłem sobie jednak, że, udostępnianie tworzonych przeze mnie treści wyłącznie kilku osobom, nie jest zgodne z moimi przekonaniami, ponieważ jestem zwolennikiem idei popularyzacji nauki i edukacji. Dlatego też, założyłem blog econopedia.pl, który umożliwia mi dotarcie do znacznie większej liczby odbiorców.

Moja strona jest w całości poświęcona zagadnieniom, którymi zajmuje się w swojej pracy – dotyczą one ekonomii oraz finansów. Na blogu znajdziesz wpisy teoretyczne, a także praktyczne kursy, w których każdy problem postarałem się wytłumaczyć „krok po kroku”. Tworząc zawartość strony, bardzo ciężko pracowałem nad tym, aby nie popełnić błędu wielu ekspertów. Mianowicie, wykładowcy, szkoleniowcy, a także inni autorzy tekstów, często nieświadomie zakładają, że czytelnik posiada odpowiedni poziom wiedzy. W takim przypadku używają oni niezrozumiałych pojęć, terminów, lub elementów teorii, które powinny być wytłumaczone wcześniej niż dany problem. Sprawia to, że prezentowany materiał, bardzo często jest całkowicie niezrozumiały.

W tworzonych przeze mnie treściach, staram się szczegółowo wyjaśnić każde zagadnienie. Często korzystam z nieskomplikowanych opisów i intuicyjnych porównań, ponieważ bardzo zależy mi, aby każdy czytelnik zrozumiał moje artykuły. Mam szczerą nadzieję, że nauka nie będzie już tylko żmudnym obowiązkiem, lecz pasją, którą można się „zarazić”.

 

Co znajdziesz na blogu?

Na chwilę obecną econopedia.pl to niewielki blog, który w większości zawiera wpisy o charakterze edukacyjnym. Niestety obowiązki zawodowe pochłaniają bardzo wiele mojego czasu, dlatego też, ciężko jest mi często publikować nowe artykuły. Niemniej jednak, staram się to robić systematycznie, dlatego też blog będzie stawał się coraz większy.

Spis treści zawiera zestawienie wszystkich wpisów, które udało mi się do tej pory opublikować. Zostały podzielone na poszczególne kategorie dotyczące różnych obszarów wiedzy. Każda z nich zawiera tytuły i odnośniki do artykułów, które ułożyłem w sugerowanej kolejności czytania.

W przeciwieństwie do wielu innych wykładowców, aktywnie współpracuje i pomagam przedsiębiorcom, a także osobom fizycznym. Praca w consultingu pozwoliła mi na zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Zależy mi na tym, żeby na blogu można było również znaleźć takie artykuły, które można zastosować w życiu codziennym. Dlatego też, planuję rozwijać blog w tym kierunku. W sekcji „artykuły”, będę zamieszczał bardziej praktyczne, przyziemne i „życiowe” wpisy.