Zalety wskaźników płynności finansowej
- Umożliwiają porównywanie rezultatów przedsiębiorstw różnej wielkości. Nie jest to możliwe, gdy korzysta się z surowych danych, które pochodzą ze sprawozdań finansowych. Ta cecha dotyczy wszystkich wskaźników finansowych i wynika z ich konstrukcji. Mianowicie, każda miara tego typu ukazuje wartość jednego elementu sprawozdania względem innej wartości.
- Wskaźniki płynności są źródłem wielu istotnych informacji o działalności jednostek gospodarczych. Ukazują potencjał przedsiębiorstw do terminowego regulowania zobowiązań bieżących.
- Są miarami stabilności finansowej przedsiębiorstwa, ponieważ wskazują, czy majątek obrotowy wystarczy by pokryć bieżące obciążenia finansowe. Z reguły, im wyższe są wartości wskaźników płynności, tym bogatsze jest przedsiębiorstwo w kontekście posiadanych zasobów gotówkowych (oraz innych płynnych elementów majątku).
- Pozwalają na określenie marginesu bezpieczeństwa odnośnie wypłacalności krótkoterminowej.
- Rezultaty pozwalają na określenie jak efektywnie przedsiębiorstwo radzi sobie z zarządzaniem płynnością. Ponadto, w określonych przypadkach, ułatwiają one zarządzanie kapitałem obrotowym netto.
- Silny związek z cyklem operacyjnym przedsiębiorstwa sprawia, że wskaźniki płynności (wraz ze wskaźnikami aktywności) dają przesłanki do określenia efektywności jednostki m.in. w zakresie sprzedaży produktów i konwersji zapasów na gotówkę.
Wady wskaźników płynności finansowej
- Wskaźniki płynności w swojej konstrukcji obejmują różne elementy aktywów obrotowych. Niemniej jednak nie wszystkie z nich charakteryzują się wysoką płynnością. Ponadto, nawet te elementy, których zamiana na gotówkę nie jest trudna i czasochłonna, mogą nie być całkowicie płynne. Na przykład część należności nie jest ściągalna – niektórzy klienci mogą nie spłacać swoich zobowiązań. Dodatkowo nie jest możliwe, aby wszystkie posiadane akcje lub udziały zostały natychmiastowo zamienione na gotówkę. Natomiast części zapasów przedsiębiorstwo nie powinno sprzedawać, ponieważ zapewniają one ciągłość procesów produkcyjnych.
- Dla wskaźników płynności najczęściej wyznaczane są przedziały optymalne, które obejmują pożądane rezultaty. W praktyce, stosowanie sztywnych reguł oceny kondycji finansowej może nie być miarodajne, ponieważ działalność każdej jednostki gospodarczej charakteryzuje się pewną specyfiką. Ponadto, na kształtowanie się wielkości zobowiązań krótkoterminowych i aktywów obrotowych ma wpływ bardzo wiele czynników. Zaliczyć do nich m.in. należy strategie przedsiębiorstwa, politykę kredytową kontrahentów, relacje z dostawcami, itp.
- Konstrukcja wielu wskaźników płynności obejmuje zobowiązania krótkoterminowe. Z reguły, znajdują się one w mianowniku omawianych miar. Niemniej jednak, może okazać się, że na najbliższy okres przypada spłata części zobowiązań długoterminowych. Dlatego też, ich wartość powinna zostać uwzględniona razem z zobowiązaniami krótkoterminowymi.
- Jak zostało wcześniej wspomniane do obliczeń wykorzystuje się dane historyczne. Niemniej jednak, kondycja finansowa w zakresie płynności powinna odnosić się do potencjału przedsiębiorstwa do terminowego regulowania zobowiązań bieżących. Dlatego też, w rzeczywistości nie dotyczy ona w takim stopniu aktywów obrotowych jak przyszłych przepływów pieniężnych (wpływów).
- Bardzo często analizy przeprowadzone w oparciu o wskaźniki finansowe i przepływy pieniężne są źródłem niejednoznacznych rezultatów.